szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

David Hockney na rynku sztuki

09.07.2019

Analiza rynku sztuki, Cykle, Magazyn

David Hockney jest jednym z najbardziej uznanych i wpływowych artystów XX wieku. Od lat jego obrazy stanowią rozchwytywane obiekty na aukcjach sztuki na całym świecie. Jego charakterystyczny i konsekwentny styl stał się nie tylko jego wizytówką, ale również obrazem świata w którym żyje.

Malarz urodził się 9 lipca 1937 roku w Bradford w angielskim hrabstwie Yorkshire. W latach 1953-1957 studiował w Bradford College of Art, natomiast lata 1959-1962 spędził w Royal College w Londynie. W 1961 roku po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w późniejszych latach wykładał na tamtejszych uczelniach w Iowa, Kalifornii i Kolorado. Swoje życie dzielił między Stany Zjednoczone i Anglię, aby w 1978 roku na stałe osiąść w Los Angeles. To właśnie z tym miejscem kojarzone są jego najpopularniejsze dzieła obrazujące to słoneczne i pełne przepychu miasto. W pracach brytyjskiego artysty zdecydowanie przeważa tematyka autobiograficzna. Przedstawia on portrety własne, osób sobie bliskich i nie tylko, wnętrza i okolice które zna. Malarz wykonuje również pejzaże oraz martwe natury, a cechą charakterystyczną prac bez względu na wybraną tematykę jest świetlistość oraz oszczędność techniki malarskiej.

David Hockney, Chairs, 2014 - rynekisztuka.pl

David Hockney, Chairs, 2014

Prace Hockneya znajdują się w wielu instytucjach kulturalnych na całym świecie m. in. w Tate Britain, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Los Angeles Louver w Kalifornii, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Australia w Parkes, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku czy Bradford Museum. Dzieła malarza stanowią najbardziej rozchwytywane obiekty podczas aukcji sztuki w największych domach aukcyjnych – Christie’s oraz Sotheby’s. Od wielu lat obrazy Hockneya osiągają zawrotne, milionowe kwoty sprzedaży czyniąc z niego najdrożej wycenianego żyjącego artystę.

W 2006 roku podczas Contemporary Art Evening w londyńskim Sotheby’s pochodzący z cyklu basenowego obraz The Splash z 1966 roku wyceniany na kwotę między 2, a 3 miliony funtów został sprzedany za 2,92 miliona, czyli około 5,4 miliona dolarów. Zaledwie trzy lata później Hockney pobił własny rekord podczas aukcji w Christie’s w Nowym Jorku. Pochodzący z cyklu California Dreaming portret fotografki Betty Freeman na tle domu w Los Angeles zatytułowany Beverly Hills Housewife osiągnął zawrotną cenę 7,92 miliona dolarów. Wraz z upływem czasu pozycja Hockneya na światowym rynku sztuki nadal się umacniała, kolejne obrazy osiągały coraz to wyższe kwoty sprzedaży.

A Bigger Splash, 1967

W 2016 roku podczas Contemporary Art Evening Auction w Sotheby’s w Nowym Jorku wystawiono jeden z pejzaży artysty – składający się z sześciu części obraz Woldgate Woods, 24, 25 and 26, 2006. Estymacja obrazu wyniosła 9-12 milionów dolarów i jak się okazało była trafna. Praca została sprzedana za kwotę 11,712 milionów dolarów. W 2018 roku artysta po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania, kiedy na listopadowej aukcji w Christie’s w Nowym Jorku jego obraz Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) z 1972 roku został kupiony przez anonimowego nabywcę za kwotę 90,312 milionów dolarów. Brytyjski malarz odzyskał tym samym pozycję najdroższego żyjącego artysty, którą utracił w 2013 roku na rzecz Jeffa Koonsa, którego dzieło Baloon Dog (Orange) zostało sprzedane za 58,4 milionów dolarów. Wylicytowany w 2018 roku obraz Hockneya stanowi nie tylko obraz kalifornijskiego życia artysty, ale również zapis z jego życia prywatnego. Przedstawił na nim Petera Schlesingera, który był jego studentem, a w późniejszym czasie również partnerem i ulubionym modelem. Jeśli chodzi o nowego właściciela obrazu to nie jest on znany, choć w swoim czasie media donosiły, że jest nim brytyjski milioner Joe Lewis będący właścicielem Tavistock Group oraz drużyny piłkarskiej Tottenham Hotspur. W 2018 roku magazyn Forbes przyznał Lewisowi 388 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

David Hockney „A Bigger Grand Canyon” 1999. Źródło: National Gallery of Australia

Warto wspomnieć, że choć Hockney największy sukces osiągnął dzięki obrazom malarskim, jest również grafikiem, rysownikiem i fotografem, a wykonane w tych technikach prace są również chętnie nabywane. Jego prace wykonane w technikach cyfrowych można kupić na wielu światowych aukcjach za kwoty rzędu dziesiątków tysięcy dolarów. W najbliższym czasie, bo już 17 lipca w Seulu, będzie miała miejsce aukcja Modern and Contemporary Art prowadzona przez K Auction. Wykonana w technice digital designu praca The arrival of spring in Woldgate, East Yorkshire in 2011 (twenty eleven) została wyceniona na kwotę między 50, a 70 południowokoreańskich wonów, co daje równowartość 43-61 tysięcy dolarów. O wyniku aukcji i ostatecznej cenie przekonamy się już za kilka dni, natomiast już w dniu rocznicy urodzin artysty w nowojorskim oddziale Christie’s rozpoczyna się trwająca do 16 lipca aukcja Contemporary Edition. na której wykonany przez Hockneya wydruk laserowy Painted environment III osiąga estymację od 6 do 8 tysięcy dolarów.

David Hockney "My Parents" 1977. Źródło: Tate Britain

David Hockney „My Parents” 1977. Źródło: Tate Britain

David Hockney jest uznawany za najważniejszego malarza XX wieku, a o jego fenomenie świadczą nie tylko sumy jakie osiągają obrazy na aukcjach sztuki, ale również zainteresowanie jego twórczością podczas wystaw. W 2017 roku zorganizowano wystawę retrospektywną artysty w Tate Britain w Londynie. Trwała ona od 9 lutego do 29 maja, a łączna liczba zwiedzających wyniosła prawie 500 tysięcy, co ustanowiło nowy rekord. Prace można było w późniejszym czacie zobaczyć również w Centrum Pompidou w Paryżu oraz Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku.

Beata Tarnowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

David Hockney, Guest House Wall, źródło: Sotheby's

04.01.2017 / Aktualności, Świat: aukcje

Jeden komentarz do “David Hockney na rynku sztuki”

  1. Robert

    Najwyzsza klasa!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.