szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord pobity: 9 milionów za dzieło Banksy’ego

04.10.2019

Świat: aukcje

Obraz Banksy’ego “Devolved Parliament” z 2009 r.  przestawiający szympansy obradujące w brytyjskim parlamencie sprzedano wczoraj w Sotheby’s za 9,879,500 funtów. Cena prawie pięciokrotnie przebiła zapowiadane 2 miliony euro.

Kilka miesięcy temu ponownie zrobiło się głośno o tym namalowanym już 10 lat temu dziele. Stało się tak z powodu Brexitu – w Bristol Museum & Art Gallery wystawiono go wtedy ponownie. Jak napisał Banksy na swoim instagramie – zrobiono to po to, by skomentować obecną sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii.

Banksy nie przestaje prowokować, co sprawia, że o jego dziełach, nie tylko tych streetartowych niezmienne jest głośno. Sam artysta pozostaje raczej niechętny komercjalizacji swojej sztuki. Wszyscy dobrze pamiętamy zniszczenie obrazu przedstawiającego dziewczynkę z balonikiem („Zostaliśmy wybanksowani” Teorie spiskowe wokół aukcji dziewczynki z balonikiem) tuż po sprzedaniu go za 1,1 mln euro. Nie było to najdrożej sprzedane dzieło artysty – do dzisiaj rekord z 2008 roku wynosił $1,870,000 za “Keep it Spotless”. Czy możemy spodziewać się reakcji Banksy’ego na rekord, jaki pobiła jego praca? Czym artysta zaskoczy nas w przyszłości?

il. góra: Banksy, “Devolved Parliament”, 2009

M.N.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.