szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Zaginione dzieło Klimta najprawdopodobniej odnalezione w ścianie galerii

12.12.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Podczas przycinania bluszczu na ścianie galerii sztuki w Piacenzie, odnaleziono obraz. To najprawdopodobniej zaginiony “Portret kobiety” Gustava Klimta.

Płótno skradziono z galerii Ricci Oddi w 1997 roku i od tego czasu było uznawane za zaginione. Przeszukano wtedy cały budynek i okolice, jednak bez skutku. Po ponad 20-tu latach ogrodnik znalazł je w ściennej skrytce, zapakowane w worek na śmieci. Okazuje się, że dzieło jest w dobrym stanie. Jonathan Papamerenghi, przedstawiciel rady miejskiej odpowiedzialny za kulturę, wysuwa przypuszczenie, że złodzieje mogli chcieć ukryć obraz i wrócić po niego.

Nie potwierdzono jeszcze oficjalnie autentyczności dzieła, jednak według Massimo Ferrari, dyrektora galerii, wszystko wskazuje, że jest to oryginalny “Portret kobiety” – zarówno wzór pieczęci jak i wosk, umieszczone z tyłu są oryginalne i identyczne z tymi, którymi opatrzono inne obrazy malarza. Papamerenghi dodaje: „To drugie, najbardziej poszukiwane dzieło na świecie zaraz po Narodzeniu ze św. Wawrzyńcem i św. Franciszkiem Caravaggia.”

Krótko przed kradzieżą okazało się, że kobietę namalowano na powierzchni innego obrazu, co czyni pracę jedynym “podwójnym” dziełem Klimta. Szacuje się, że wartość płótna może wynosić nawet 60 mln euro, czyli prawie 100 mln dolarów.

„Portret kobiety”, Gustav Klimt, między 1916 a 1917, 60 × 55 cm, olej na płótnie, domena publiczna

il. góra: „Portret kobiety” (fragment), Gustav Klimt, między 1916 a 1917, 60 × 55 cm, olej na płótnie

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.