szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja fotografii XX i XXI w. w Christie’s

04.11.2020

Świat: aukcje

10 listopada w Paryżu Christie’s przeprowadzi aukcję fotografii XX i XXI wieku. Trafi tam  130 prac sztandarowych artystów, takich jak Helmut Newton, Irving Penn, Richard Avedon, Constantin Brancusi, Man Ray czy August Sander. 

Podczas wydarzenia pojawią się najbardziej rozpoznawalne, dwudziestowieczne fotografie,  m.in. Elsa Peretti as a Bunny – portret autorstwa Helmuta Newtona. Wykonane w 1975 r. dzieło jest jednym z głównych punktów sprzedaży, a jego cenę oszacowano na 120-180 tysięcy euro. Sam artysta to jeden z najbardziej wpływowych fotografów swoich czasów. Jego  charakterystyczny styl jest pełen erotyzmu i prowokacji, podejmuje temat podglądactwa oraz obala utarte schematy fotografii modowej. Pozująca do zdjęcia Elsa Peretti to ikona nowojorskiej mody, tym razem sportretowana w swoim mieszkaniu, na tle Manhattanu. Strój  zaprojektowany przez Halstona nadaje intymnego klimatu.  

Irving Penn, Workman, Londyn, 1950

Kolejną atrakcją i gratką dla kolekcjonerów, która pojawi się na aukcji będzie twórczość Irvinga Penna. Christie’s przedstawi cykl zapoczątkowany w 1948 roku w Paryżu dla Vogue. Po pewnym czasie zakres tej serii został poszerzony o Londyn i Nowy Jork. Penn zarejestrował  to, co zwykł nazywać drobnymi rzemiosłami – uwieczniał robotników, ulicznych  sprzedawców gazet, kominiarzy. Postaci na jego fotografiach pozują w studio, na neutralnym  tle w charakterystycznych dla swojego zawodu strojach, z narzędziami niezbędnymi do wykonywania pracy.

Irving Penn, News Seller, Londyn 1950

Na sprzedaż zostaną wystawione portrety, takie jak Workman, Chimney  Sweep, Lorry Washer lub News Seller. Ceny tych fotografii szacowane są na 60-80 tysięcy  euro. Prace te są niewątpliwym świadectwem historii XX wieku. 

Richard Avedon, Dovima with Elephant, Paryż 1955

Na aukcji Christie’s nie zabraknie także przedstawienia Dovima and Elephants Richarda Avedona z 1955 roku. To właśnie to dzieło ustanowiło rekord dla artysty w 2008 roku podczas  sprzedaży poświęconej artyście również w Christie’s. Zostało wtedy sprzedane za 841 tysięcy  euro. Szacowana cena, którą zdjęcie ma osiągnąć podczas nadchodzącego wydarzenia to 40-60 tysięcy euro. 

Constantin Brancusi, Vue d’atelier, 1924-1925; Na zdjęciu rzeźby jego autorstwa – Ptak w przestrzeni (1924), Princesse X (1915-1916), Leda (1920)

Ponadto Dział Fotografii zaprezentuje twórczość Constantina Brancusiego. Zdjęcia te przedstawiają rzeźby jego autorstwa umieszczone w przestrzeni pracowni, grę świateł i odcieni, napięcia między przedmiotami i pustką wokół nich.  

Aukcja ta pokazuje rozwój fotografii i indywidualnego stylu artystów oraz uwiecznioną historię poczynając od XX wieku, po czasy współczesne. Prezentuje szeroki zakres tematyczny  – od abstrakcji, przez pejzaże aż po portrety i fotografię modową. Znajduje się tam wiele  znanych nazwisk, a także prace doskonale obrazujące charakterystykę ich twórczości. 

fot. (góra) Helmut Newton, Elsa Peretti as a Bunny (fragment), Nowy Jork, 1975

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Pokaz nabytków 2020 zakupionych do kolekcji sztuki Mufo

15.10.2020 / Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.