Zbiór prac Warhola, Kleina, Rothko i Hirsta o łącznej wartości 145 milionów dolarów znalazł się w centrum sądowej batalii rozwodowej. Tatiana Akhmedova oskarża męża i syna o spiskowanie w celu ukrycia przed nią cennych dzieł z rodzinnej kolekcji.
Bitwa rozwodowa rosyjskiego oligarchy o 600 milionów dolarów w tym pokaźnej kolekcji dzieł sztuki z udziałem prac najwybitniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej, zyskała rozgłos na skalę światową i zapisała się już jako największa w historii.
Tatiana Akhmedova oskarżyła swojego byłego męża, magnata naftowego Farkhada Achmedowa, o przekazywanie gotówki i aktywów ich synowi, Temurowi – jak zaznaczyła miało to na celu utrzymanie dzieł sztuki z dala od jej rąk. Co ciekawe jedna czwarta tej kwoty pochodzi z aż 11 dzieł artystów, w tym prac Andy’ego Warhola, Marka Rothko, Yves Kleina, Damiena Hirsta i Petera Doiga. Kolekcja, której kuratorką była sama Akhmedova, według ustaleń sędziego, została wyceniona na 145,2 miliona dolarów.
Wśród prac znalazło się na przykład “Untitled” (“Yellow and Blue”) namalowany w 1954 przez Rothko – sprzedany wcześniej w Sotheby’s w 2015 roku za 46,5 miliona dolarów, oraz “Country-rock” (“Wing-mirror”) autorstwa Petera Doiga (1999), który przyniósł 14,5 miliona dolarów zysku w londyńskim oddziale Sotheby’s w czerwcu 2014 roku. Pokaźna kolekcja rodziny Akhmedov’ów podobno zawiera także kilka przedstawień Warhola z wizerunkiem Marilyn Monroe i jeden z Brigitte Bardot.
Władze podejrzewają, że kolekcja jest obecnie ukrywana w Liechtensteinie, gdzie w 2016 roku Achmedow miał przenieść ją do skarbca o nazwie Stabiq Treasure House, co potwierdziły dokumenty sądowe.
Inne sporne aktywa obejmują 377-metrowy jacht Luna, wyposażony w 66-metrowy basen i system wykrywania pocisków, jak również Aston Martina, 40-milionowy apartament w Londynie podarowany Temurowi z okazji jego 19. urodzin, helikopter, prywatny odrzutowiec i kilka drogich strzelb. Długa batalia prawna Akhmedovej rozciągnęła się od Londynu do Liechtensteinu, aż po Wyspy Marshalla, gdzie zarejestrowano jacht. Mimo wszystko największe emocje wzbudzają dalsze losy niebywałej kolekcji dzieł sztuki. Jednak na dalszy rozwój wydarzeń oraz finalną decyzję dotyczącą ulokowania i własności kolekcji będziemy musieli zaczekać do momentu zakończenia rozprawy.
asz
Grafika: Andy Warhol, „Dyptyk Marilyn”, 1962
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
07.12.2020 / Wywiady