szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Warhol, Klein, Rothko i Hirst bohaterami batalii sądowej

15.12.2020

Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Zbiór prac Warhola, Kleina, Rothko i Hirsta o łącznej wartości 145 milionów dolarów znalazł się w centrum sądowej batalii rozwodowej. Tatiana Akhmedova oskarża męża i syna o spiskowanie w celu ukrycia przed nią cennych dzieł z rodzinnej kolekcji. 

Bitwa rozwodowa rosyjskiego oligarchy o 600 milionów dolarów w tym pokaźnej kolekcji dzieł sztuki z udziałem prac najwybitniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej, zyskała rozgłos na skalę światową i zapisała się już jako największa w historii.

Tatiana Akhmedova oskarżyła swojego byłego męża, magnata naftowego Farkhada Achmedowa, o przekazywanie gotówki i aktywów ich synowi, Temurowi – jak zaznaczyła miało to na celu utrzymanie dzieł sztuki z dala od jej rąk. Co ciekawe jedna czwarta tej kwoty pochodzi z aż 11 dzieł artystów, w tym prac Andy’ego Warhola, Marka Rothko, Yves Kleina, Damiena Hirsta i Petera Doiga. Kolekcja, której kuratorką była sama Akhmedova, według ustaleń sędziego, została wyceniona na 145,2 miliona dolarów. 

Mark Rothko, “Untitled” (“Yellow and Blue”) 1954. źródło: Sotheby’s

Wśród prac znalazło się na przykład “Untitled” (“Yellow and Blue”) namalowany w 1954 przez Rothko – sprzedany wcześniej w Sotheby’s w 2015 roku za 46,5 miliona dolarów, oraz “Country-rock” (“Wing-mirror”) autorstwa Petera Doiga (1999), który przyniósł 14,5 miliona dolarów zysku w londyńskim oddziale Sotheby’s w czerwcu 2014 roku. Pokaźna kolekcja rodziny Akhmedov’ów podobno zawiera także kilka przedstawień Warhola z wizerunkiem Marilyn Monroe i jeden z Brigitte Bardot.

Władze podejrzewają, że kolekcja jest obecnie ukrywana w Liechtensteinie, gdzie w 2016 roku Achmedow miał przenieść ją do skarbca o nazwie Stabiq Treasure House, co potwierdziły dokumenty sądowe.

Inne sporne aktywa obejmują 377-metrowy jacht Luna, wyposażony w 66-metrowy basen i system wykrywania pocisków, jak również Aston Martina, 40-milionowy apartament w Londynie podarowany Temurowi z okazji jego 19. urodzin, helikopter, prywatny odrzutowiec i kilka drogich strzelb. Długa batalia prawna Akhmedovej rozciągnęła się od Londynu do Liechtensteinu, aż po Wyspy Marshalla, gdzie zarejestrowano jacht. Mimo wszystko największe emocje wzbudzają dalsze losy niebywałej kolekcji dzieł sztuki. Jednak na dalszy rozwój wydarzeń oraz finalną decyzję dotyczącą ulokowania i własności kolekcji będziemy musieli zaczekać do momentu zakończenia rozprawy.

asz

Grafika: Andy Warhol, „Dyptyk Marilyn”, 1962

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

W poszukiwaniu Fangora. Wywiad z Andrzejem Kendą

07.12.2020 / Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.