szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Monumentalny obraz Marka Rothko na aukcji 

23.04.2021

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Monumentalny obraz jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych pojawi się na wieczornej aukcji w Christie’s 11 maja. Szacowana wartość dzieła to 40 milionów dolarów. Obraz został namalowany w 1970 roku – tylko kilka miesięcy przed samobójczą śmiercią artysty. 

10 rzeczy, których nie wiecie o Marku Rothko

Key Bell Reynall, Mark Rothko przed No. 25, 1951, ok. 1952 r. (fragment), źr. Łukasz Kiepuszewski, „Artysta jako widz. Studium dwóch przypadków”

Dzieło przywołuje na myśl wodę – tajemniczą, morską głębię na promieniującym tle, które barwą nie odbiega od lapis lazuli – kamienia świętego dla Egipcjan. Niewątpliwie prace Rothko mają w sobie dużo magii i zagadek. Mogą służyć jako portal dla emocji i doświadczeń – oczywiście, jeśli oglądamy je na żywo. Według samego artysty powinniśmy stać nie dalej niż 45 cm od dzieł, które nierzadko tworzył w monumentalnych rozmiarach.

“Jeden z ostatnich obrazów Rothko przedstawia pożegnalną wizję lśniących, rozżarzonych barw; jest dźwięcznym hymnem, pełnym światła, który w elokwentny sposób oddaje ducha jego pracy artystycznej” – mówi Emily Kaplan, nadzorująca wieczorną aukcję Christie’s.

Obraz w kolorach morskiej toni do 2014 roku przebywał w kolekcji Rachel „Bunny” Mellon. Znana kolekcjonerka sztuki, a także projektantka ogrodów, była w posiadaniu aż trzynastu prac Rothko, którego osobiście odwiedzała w pracowni już w latach 50. Pierwsze wystawy artysty miały miejsce kilka lat wcześniej i ceny jego dzieł wynosiły wtedy kilkaset dolarów.

Właśnie takie historie pokazują, jak zaskakujący bywa rynek sztuki – szczególnie dla artystów, którzy prezentują coś nowego, niezrozumiałego czy wzbudzającego kontrowersje. 

Po śmierci Rachel Mellon, jej kolekcja została wystawiona na aukcję zorganizowaną przez Sotheby’s, która przyniosła 158,7 milionów dolarów ze wszystkich sprzedaży. Obrazy z jej zbiorów brały udział także w innych licytacjach, z których zyski wyniosły aż 250 milionów dolarów, a prace Marka Rothko należały do najbardziej pożądanych. To właśnie wtedy prywatny kolekcjoner nabył dzieło, które trafi na aukcję 11 maja w Nowym Jorku.

 

Grafika góra: Mark Rothko, „Untitled”, 1970, 172 x 137 cm | Źródło: materiały prasowe Christie’s

oprac. M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

10 rzeczy, których nie wiecie o Marku Rothko

12.02.2021 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.