szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekord za obraz „Diego i ja” Fridy Kahlo

17.11.2021

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Na wczorajszej aukcji Sotheby’s „Modern Evening” w Nowym Jorku sprzedano obraz „Diego i ja” („Diego y yo”, 1954) Fridy Khalo za 34 883 000 dolarów. Początkowa estymacja wynosiła 30 – 50 milionów dolarów. To nowy rekord za dzieło pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Poprzedni należy do Diego Rivery (niecałe 10 mln dolarów) – tytułowego bohatera obrazu Khalo, z którym łączył ją długi i burzliwy związek. 

Frida Kahlo rekord

Frida Kahlo, Diego y yo | Źródło: Sotheby’s

Frida Khalo, a właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón (1907-1954) to jedna z najwybitniejszych malarek XX wieku. Powołanie artystyczne odnalazła już w dzieciństwie, a talent rozwijała pod opieką ojca Guillermo Kahlo – znanego fotografa i malarza-amatora. W krótkiej, ale jakże intensywnej karierze artystycznej najczęściej tworzyła autoportrety – w sumie namalowała ich niemalże 50. Jej twórczość jest równocześnie kroniką relacji z własnym ciałem, bólem i izolacją – Kahlo w dzieciństwie przeszła polio, a później przeżyła wypadek autobusowy w wyniku, którego odniosła poważne obrażenia. Jej obrazy oprócz tematu cielesności, nasiąknięte są też meksykańską kulturą, przez co jej twórczość bywa klasyfikowana jako sztuka naiwna, folkowa, a nawet surrealistyczna.

Obraz Kahlo „Diego i ja” był jednym z jej ostatnich autoportretów. Pod nim także kryje się naznaczona smutkiem historia – jest on wyrazem głębokiego zranienia Fridy po kolejnej zdradzie jej męża Diego Rivery. Dzieło przedstawia płaczącą artystkę, nad której oczami znajduje się postać jej partnera.

Według New York Timesa nabywcą obrazu okazał się Eduardo F. Cosantini – założyciel Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires (MALBA). „Diego i ja” trafił na aukcję po raz pierwszy od ponad 30 lat. Ostatnim razem został sprzedany w 1990 roku za 1,4 mln dolarów.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Frida Kahlo, Diego y yo | Źródło: Sotheby’s

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Historia przyjaźni Fridy Kahlo i Georgii O’Keeffe

16.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.