szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

“Myśliciel” Rodina na aukcji Christie’s

11.04.2022

Aktualności, Aukcje, Świat: aukcje

Na czerwcową aukcję Christie’s w Paryżu trafi odlew jednej z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb Auguste’a Rodina – “Myśliciela”. Jest to rzeźba, która stała się symbolem filozofii i wysiłku intelektualnego w kulturze. Szacowana estymacja pracy wynosi 9-14 mln euro. Co ciekawe, jest to odlew wykonany po śmierci, a nie jeden spośród egzemplarzy powstałych za życia artysty. 

Gipsowa wersja “Myśliciela” została stworzona ok. 1880 roku, a pierwszy pełnowymiarowy odlew wykonano dopiero w 1902 roku. Rzeźba początkowo miała stanowić jeden z elementów monumentalnej bramy muzeum, a główną inspiracją Rodina była “Boska komedia” Dantego. Ostatecznie na “Bramie piekieł” znalazła się miniaturowa wersja “Myśliciela”. Dzieło Rodina doczekało się prawie 30-stu pełnowymiarowych odlewów, które znajdują się w najważniejszych muzeach na całym świecie, w tym Baltimore Museum of Art, Albertinum (Drezno) czy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Oryginalny odlew można podziwiać w Muzeum Rodina w Paryżu. Artysta przed śmiercią przekazał wszystkie swoje prace Francji, pod warunkiem, że państwo przekształci budynek, w którym znajdowała się jego pracownia w muzeum. Placówka została otwarta w 4 sierpnia 1919 roku, a w jej zbiorach możemy znaleźć dzieła Moneta i van Gogha, które znajdowały się w prywatnej kolekcji Rodina oraz prace Camille Claudel – rzeźbiarki i jednocześnie uczennicy artysty, z którą łączył go burzliwy związek. 

Auguste Rodin (1840-1917) to jedna z najważniejszych postaci rzeźbiarstwa, często uważany za przedstawiciela impresjonizmu. Francuski artysta kształcił się pod okiem Antoine’a-Louisa Barye’a, autora m.in. “Tygrysa rozszarpującego krokodyla”. Rodin ukończył École Spéciale de Dessin et d’Architecture placówkę skupioną na przygotowywaniu rzemieślników pod kątem tworzenia dekoracyjnych rzeźbień. Do najważniejszych prac artysty zalicza się “Wiek brązu”, “Bramę piekieł”, “Mieszczan z Calais” czy “Pocałunek”.

Szacuje się, że odlew, który trafi na licytację powstał ok. 1928 roku w Rudier Foundry.

Wyniki aukcji Christie’s Paryż poznamy już 30 czerwca.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj góra: Auguste Rodin, „Myśliciel”, 1902. Źródło: Musée Rodin / Wikimedia Commons / fot. CrisNYCa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

12.11.2012 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.