szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Startują targi sztuki Art Basel 2022

15.06.2022

Aktualności, Dla kolekcjonerów, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Już jutro rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki, czyli Art Basel 2022. Na targach w Bazylei (Szwajcaria) pojawi się ponad 200 galerii i 4 tys. artystów z całego świata w tym również reprezentanci z Polski. Wystawy będą dostępne dla odwiedzających do 19 czerwca. Co jeszcze znajdziemy w tegorocznym programie?

Historia Art Basel zaczyna się w 1970 roku, a to za sprawą inicjatywy galerzystów z Bazylei (Ernst Beyeler, Trudl Bruckner, Balz Hilt), którym udało się stworzyć wydarzenie o międzynarodowej skali. Każdego roku Art Basel przyciąga tłumy odwiedzających, wśród których znajdują się miłośnicy sztuki, kolekcjonerzy czy marszandzi. Targi odbywają się w przestrzeni wystawienniczej Messe Basel przy Messeplatz 10 zaprojektowanej przez uznane, szwajcarskie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron.

W tegorocznym programie wiele intermedialnych sekcji. W “Unlimited” zobaczymy monumentalne dzieła twórców takich jak Keith Haring (“Bez tytułu”, 1988), Michelangelo Pistoletto (“Porte Uffizi”, 2003), Pier Paolo Calzolari (“La Grande Cuisine”, 1985), Carl Andre (“25 Cedar Solid – 25 Cedar Scatter”, 1992) czy Mary Lovelace O’Neal (“The Four Cardinal Points Are Three: North and South”, 1970).

“Feature” skupia starannie wyselekcjonowane prace XX i XXI-wiecznych artystów. W “Statements” poznamy twórczość wschodzących twórców, którzy mają szansę na zdobycie prestiżowej nagrody Baloise Art Prize. “Edition” prezentuje reprodukcje, druki i serie. “Parcours” to aż 20 prac (rzeźba, film, performance, instalacje) zaprezentowanych na terenie Starego Miasta w Bazylei. Na stronie internetowej wydarzenia możemy znaleźć specjalną mapę ułatwiająca odnalezienie wszystkich prac.

Co oprócz wystaw i prezentacji prac? Sekcja “Film” oferuje możliwość obejrzenia czterech produkcji, które poruszają temat granicy medium (“The Many Colors of the Sky”, “Animated Paintings”, “Solastalgia V — Paradise Lost”, “Black Art: In the Absence of Light”). “Messeplatz Project” to powracające inicjatywa prezentowana – jak sam tytuł wskazuje – na Messepatz. W tym roku będzie to instalacja “Out of Sight” Lawrence’a Weinera będąca hołdem dla zmarłego w zeszłym roku artysty. Nie zabraknie również spotkań i rozmów wokół sztuki. Poruszone zostaną tematy takie jak przyszłość rynku sztuki, neutralność klimatyczna, NFT, a nawet metaverse.

Na Art Basel 2022 pojawią się także polskie akcenty. Galeria Dawid Radziszewski zaprezentuje trzy prace autorstwa rzeźbiarza i performera Jerzego Beresia – “Strach” (1973), “Ołtarz wiosenny” (1974) oraz “The Blues” (1974-1975). Galeria Stereo przygotowała dzieła Gizeli Mickiewicz artystki zaintrygowanej dynamiką i formą ciała jako materii, która oddaje kształt ludzkich myśli i przeżyć. Na Art Basel pojawią trzy tegoroczne rzeźby Polki – “Gestures from Afar” (2022), “Traces of People” (2022) i “The Shapes of Needs” (2022).

Maria Loboda reprezentowana przez kilka galerii (Galerie Thomas Schulte, Wschód, Maisterravalbuena) w ramach “Parcours” przedstawi “The Year of Living Dangerously” (2022). Wyjątkowa jest już sama lokalizacja – praca została umiejscowiona nad Renem i jest inscenizacją,w której niezwykłe i drogocenne przedmioty (m.in. reprodukcje rzeźb Koonsa czy Miró) dzielą wspólną przestrzeń z odpadami wyrzuconymi na brzeg rzeki. W tej samej sekcji możemy zobaczyć również rzeźby artystki wizualnej Alicji Kwade (König Galerie) pt. “Les Sièges des Mondes” (2022).

Kuratorami tegorocznej edycji Art Basel w Bazylei są Samuel Leuenberger, Filipa Ramos, Giovanni Carmine oraz Marian Masone. Prace prezentowane w ramach poszczególnych sekcji możemy zobaczyć online na stronie internetowej targów. Art Basel jest organizowane w kilku miejscach na całym świecie. W maju odbyły się już targi w Hong Kongu, a przed nami jeszcze targi sztuki w Miami (01-03.12.2022). W tym roku po raz pierwszy Art Basel zawita również do Paryża (20-23.10.2022).

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

 

Zdj góra: Art Basel, Galerie 2022 | Galerie Guido W Baudach | źródło: mat. prasowe | dzięki uprzejmości Art Basel

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

01.10.2021 / Aktualności, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.