szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja Paula Allena warta 1 miliard dolarów trafi na aukcję Christie’s

09.09.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Najdroższa prywatna kolekcja w historii światowego rynku sztuki trafi na aukcję Christie’s. Zysk ze sprzedaży – zgodnie z życzeniem zmarłego współzałożyciela Microsoftu – zostanie przeznaczony na cele filantropijne. Jakie arcydzieła światowej sztuki pójdą pod młotek już w listopadzie? 

Mark Rothko, Roy Lichtenstein, Claude Monet, Georgia O’Keeffe, Sandro Botticelli, Paul Gauguin, David Hockney czy Gustav Klimt… to tylko niektóre nazwiska znajdujące się w prestiżowej kolekcji Paula Allena. Katalog nie został jeszcze upubliczniony, jednak jak podaje Christie’s estymowana wartość ponad 150 dzieł wynosi 1 miliard dolarów. 

Paul Cezanne

Paul Cezanne, La montagne Sainte-Victoire, olej na płótnie, 1888-1890 | źródło: Christie’s / Paul G. Allen Estate

Postimpresjonistyczny pejzaż  “La Montagne Sainte-Victoire” Paula Cézanne’a oraz “Small False Star” Jaspera Johnsa – to tytuły wycenionych łącznie na 150 milionów dolarów prac, których możemy spodziewać się na listopadowej aukcji “Wizjoner: kolekcja Paula G. Allen’a” w Nowym Jorku. Reszta dzieł nie została jeszcze ujawniona.

Zmarły w 2018 roku współzałożyciel Microsoftu był jednym z największych kolekcjonerów sztuki na świecie, posiadając w zbiorach prace klasyków powstałe na przestrzeni ostatnich 500 lat. Oprócz zrewolucjonizowania technologii komputerowej wraz z Billem Gatesem, znany był ze swojej działalności filantropijnej. Sfinansował utworzenie kilku muzeów, był także pomysłodawcą targów sztuki Seattle Art Fair. 

Do tej pory największymi kolekcjami prywatnymi wystawionymi na aukcję były zbiory Rockefellerów (przynosząc w 2018 sprzedaż o wartości 835,1 milionów dolarów) oraz kolekcja Harrego i Lindy Macklowe, której obrót aukcyjny wyniósł w tym roku 922 miliony dolarów. 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj góra: Paul Cezanne, La montagne Sainte-Victoire, olej na płótnie, 1888-1890 | źródło: Christie’s / Paul G. Allen Estate

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ojciec wszystkich malarzy. O malarstwie Paula Cézanne’a

01.10.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.