szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Nowy rekord Kandinsky’ego. Dzieło sprzedane za 37,2 mln funtów

07.03.2023

Aktualności, Aukcje, Rekordy aukcyjne

Na aukcji 1 marca w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s praca Wassily’ego Kandinsky’ego została sprzedana za rekordową kwotę. 37,2 mln funtów (ok. 197 mln złotych) zapłacił zwycięzca aukcji za obraz „Murnau z Kościołem II”. To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek uzyskano za dzieło artysty.

Wassiliy Kandinsky (ur. 16 grudnia 1866 w Moskwie, zm. 13 grudnia 1944 w Neuilly-sur-Seine) to malarz, teoretyk sztuki, a także grafik, przedstawiciel abstrakcjonizmu, uchodzący za jednego z prekursorów tego nurtu w sztuce. Choć był Rosjaninem, jego twórczość związana była ze sztuką radziecką, niemiecką oraz francuską. Aukcje, na których pojawia się jego nazwisko, a także historie zaginionych w czasie wojny obrazów, wciąż wywołują duże emocje wśród kolekcjonerów i obserwatorów rynku sztuki. 

Obraz „Murnau z kościołem II” autorstwa Kandinsky’ego okazał się głównym punktem wieczornej aukcji w Sotheby’s. Po wielu ofertach licytacja zakończyła się na kwocie 37,2 miliona funtów, ustanawiając rekord dla artysty.

Dzieło ma bardzo ciekawą historię. Powstało w 1910 roku, gdy Kandinsky zaczął przechodzić od malarstwa figuratywnego do abstrakcji, wytyczając nową drogę dla swojej twórczości, która już wtedy uchodziła za wybitną. Artysta wykorzystał w nim paletę bogatych odcieni, ukazując wieżę kościoła św. Jerzego w Murnauer Moos z widocznymi w oddali stłoczonymi dachami i wieżą kościoła św. Mikołaja.

Wassily Kandinsky, „Murnau z kościołem II”, 1910, olej na płótnie, ZBIORY PRYWATNE © AKG-IMAGES

Przed wojną dzieło było własnością żydowskiego małżeństwa Siegberta i Johanny Margarete Stern, którzy należeli do kręgu kulturowego Berlina, a także byli doświadczonymi kolekcjonerami. Siegbert Stern zmarł w 1935 roku, z kolei jego żona została wysłana do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarła w 1944 roku. Podczas wojny musieli więc rozstać się z wieloma ukochanymi obrazami. Skradzione przez nazistów płótno trafiło do rąk spadkobierców pierwotnych właścicieli dopiero w ubiegłym roku. Część kwoty uzyskanej na aukcji ma zostać wykorzystana na poszukiwanie dzieł zaginionych podczas II wojny światowej. 

Zdj. góra: (od lewej) Wassily Kandinsky, „Murnau z kościołem II”, 1910, olej na płótnie, ZBIORY PRYWATNE © AKG-IMAGES, źródło: Sotheby’s

Źródła:
(1) https://www.sothebys.com/en/articles/kandinsky-munch-and-richter-lead-the-charge-in-london?locale=en&fbclid=IwAR0tq8TW82b8VeupuWmkOx40PPESc7m9RQZv_D6Goon9vpbHq2mM8srNSso

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Kolekcja Paula Allena

10.11.2022 / Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje, Światowe

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.