szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odzyskane dzieła Gauguina, Renoira i Cézanne’a trafią na aukcje w Sotheby’s

19.04.2023

Aktualności, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Spadkobiercy francuskiego kolekcjonera długo musieli czekać na rozstrzygnięcie sprawy sądowej, która rozpoczęła się w 2013 roku. Po ponad 10 latach restytucji, w lutym tego roku, francuski sąd nakazał Musée d’Orsay w Paryżu zwrot obrazów impresjonistów i postimpresjonistów – Paula Gauguina, Pierre-Augusta Renoira i Paula Cézanne’a. Uznano, że prace tych artystów zostały nielegalnie sprzedane w Niemczech w czasie II wojny światowej. 

Musée d'Orsay

Musée d’Orsay, źródło: Wikimedia Commons

Miało to miejsce już po śmierci ich pierwotnego właściciela – francuskiego marszanda Ambroise’a Vollarda. Jego spadkobiercy dekadę temu złożyli pozew przeciwko paryskiemu muzeum, argumentując, że prace, w tym rzadka martwa natura autorstwa Paula Gauguina, zostały skradzione, a następnie sprzedane niemieckim muzeom, handlarzom lub nazistowskim oficerom. Dzięki decyzji sądu odzyskali dzieła z Musée d’Orsay i już 16 maja będzie można zakupić je na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku.

Pod młotek w maju trafią cztery prace, które niedawno zostały zwrócone spadkobiercom. Będą to dwa dzieła Pierre-Auguste’a Renoira — ,,Nadmorski krajobraz” (,,Paysage de bord de mer’’) (1883) i ,,Sąd Parysa”  (,,The Judgement of Paris”) (1908), ,,Runo” (,,Sous-Bois”) Paula Cézanne’a (1890-1892), a także ,,Martwa natura z chińskimi piwoniami i mandoliną” (,,Nature morte avec pivoines de Chine et mandoline”) Paula Gauguina (1885). Estymacja ostatniej z tych prac wynosi 10–15 mln dolarów. Artysta stworzył ją w momencie, w którym odchodził od naturalizmu ruchu impresjonistycznego i rozpoczynał eksperymentowanie z żywym kolorem.

Właściciel tych dzieł, Ambroise Vollard (1866-1939), był jednym z najważniejszych handlarzy nowoczesną sztuką europejską pierwszej połowy XX wieku. Ceniono go za obeznanie w świecie sztuki, wytrawny gust i wyćwiczone oko. Francuski kolekcjoner był wielkim zwolennikiem twórczości Renoira w XX wieku, a także propagował malarstwo Cézanne’a, Gauguina i van Gogha.

źródło: The Art Newspaper

fot. góra: Paul Gauguin, ,,Martwa natura z chińskimi piwoniami i mandoliną’’, 1885, źródło: Wikimedia Commons

A.W.

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

12.02.2021 / Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.