szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziony na aukcji w Japonii obraz ,,Madonna z Dzieciątkiem” wraca do Polski

31.05.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Znajdujący się na liście strat wojennych obraz z kolekcji Lubomirskich wraca do Polski. Dzieło ,,Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Alessandro Turchiego z przełomu XVI i XVII wieku odnalazło się na aukcji w Japonii. Uroczyste przekazanie malowidła miało miejsce dzisiaj o godz. 4.00 rano czasu polskiego w Ambasadzie RP w Tokio.

Madonna z Dzieciątkiem

„Madonna z Dzieciątkiem” – polska strata wojenna z kolekcji Lubomirskich odnaleziona w Japonii, fot. Instytut Polski w Tokio, Przemysław Śliwiński

W styczniu ubiegłego roku w ofercie japońskiego domu aukcyjnego Mainichi Auction Inc. pojawiło się malowidło ,,Madonna z Dzieciątkiem”. Identyfikację obiektu na aukcji w Tokio umożliwiły narzędzia informatyczne używane przez Departament Restytucji Dóbr Kultury. Do tej pory nie zdarzyło się, aby dzieła wpisane na polską listę strat wojennych odnalazły się na Dalekim Wschodzie i jest to pierwszy taki przypadek. Wspomniany dom aukcyjny po zapoznaniu się z historią dzieła, postanowił bezpłatnie zwrócić je do Polski, akceptując wszystkie argumenty – zarówno prawne, jak i kulturowe. Po niezbędnych pracach konserwatorskich, obraz prawdopodobnie zostanie umieszczony w nowo powstającym Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Historia dzieła sięga jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki w Polsce. Dzieło znajdowało się w pałacu w Przeworsku, stanowiąc część zbiorów Lubomirskich. Kolekcja obejmowała różnorodne formy sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne. Zawierała prace zarówno polskich jak i zagranicznych twórców, reprezentujących różne style i epoki, co świadczyło o bogatych zainteresowaniach artystycznych. Podobnie jak wiele innych kolekcji, także i ta została zagrabiona w czasie II wojny światowej. ,,Madonnę z Dzieciątkiem” będącą częścią zbiorów, wywieziono do Niemiec. Powrót obrazu do kraju stanowi istotny krok w procesie restytucji utraconego dziedzictwa kulturalnego Polski.

M.M.

Źródło: www.gov.pl

Zdj. góra: „Madonna z Dzieciątkiem” – polska strata wojenna z kolekcji Lubomirskich odnaleziona w Japonii, fot. Instytut Polski w Tokio, Przemysław Śliwiński. źródło: gov.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Marc Chagall

23.05.2023 / Aktualności, Kolekcje, Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.