Odnaleziony na aukcji w Japonii obraz ,,Madonna z Dzieciątkiem” wraca do Polski
31.05.2023
Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia
Znajdujący się na liście strat wojennych obraz z kolekcji Lubomirskich wraca do Polski. Dzieło ,,Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Alessandro Turchiego z przełomu XVI i XVII wieku odnalazło się na aukcji w Japonii. Uroczyste przekazanie malowidła miało miejsce dzisiaj o godz. 4.00 rano czasu polskiego w Ambasadzie RP w Tokio.
W styczniu ubiegłego roku w ofercie japońskiego domu aukcyjnego Mainichi Auction Inc. pojawiło się malowidło ,,Madonna z Dzieciątkiem”. Identyfikację obiektu na aukcji w Tokio umożliwiły narzędzia informatyczne używane przez Departament Restytucji Dóbr Kultury. Do tej pory nie zdarzyło się, aby dzieła wpisane na polską listę strat wojennych odnalazły się na Dalekim Wschodzie i jest to pierwszy taki przypadek. Wspomniany dom aukcyjny po zapoznaniu się z historią dzieła, postanowił bezpłatnie zwrócić je do Polski, akceptując wszystkie argumenty – zarówno prawne, jak i kulturowe. Po niezbędnych pracach konserwatorskich, obraz prawdopodobnie zostanie umieszczony w nowo powstającym Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.
Historia dzieła sięga jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki w Polsce. Dzieło znajdowało się w pałacu w Przeworsku, stanowiąc część zbiorów Lubomirskich. Kolekcja obejmowała różnorodne formy sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne. Zawierała prace zarówno polskich jak i zagranicznych twórców, reprezentujących różne style i epoki, co świadczyło o bogatych zainteresowaniach artystycznych. Podobnie jak wiele innych kolekcji, także i ta została zagrabiona w czasie II wojny światowej. ,,Madonnę z Dzieciątkiem” będącą częścią zbiorów, wywieziono do Niemiec. Powrót obrazu do kraju stanowi istotny krok w procesie restytucji utraconego dziedzictwa kulturalnego Polski.
M.M.
Źródło: www.gov.pl
Zdj. góra: „Madonna z Dzieciątkiem” – polska strata wojenna z kolekcji Lubomirskich odnaleziona w Japonii, fot. Instytut Polski w Tokio, Przemysław Śliwiński. źródło: gov.pl