szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

,,Dama z wachlarzem” Klimta najdrożej sprzedanym obrazem artysty na aukcji

28.06.2023

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Zgodnie z przewidywaniami, obraz Gustava Klimta stał się najdroższym dziełem wylicytowanym na aukcji w Europie i najdroższym obrazem artysty sprzedanym na aukcji w historii. ,,Dama z wachlarzem” osiągnęła kwotę 108 mln dolarów. Licytacja odbyła się w londyńskim oddziale Sotheby’s. Kto został nowym właścicielem wyjątkowego dzieła?

Płótno jest uważane za ostatni portret ukończony przez wybitnego przedstawiciela wiedeńskiej secesji, Gustava Klimta. Malarz niespodziewanie zmarł w 1918 roku, pozostawiając niedokończone prace w swojej pracowni. Jedną z nich była „Dama z wachlarzem”, która po śmierci artysty trafiła do kolekcji Erwina Böhlera.

Gustav Klimt rekord aukcyjny

Gustav Klimt „Brzozowy las” | źródło: Christie’s

Niezwykłej urody malowidło przedstawia tajemniczą postać, której tożsamość nie została zidentyfikowana. Obraz został zakupiony za rekordową kwotę 108 mln dolarów i nie tylko jest najdroższym dziełem, jakie zostało wylicytowane na aukcji w Europie – płótno przebiło także rezultat ubiegłorocznego rekordu za ,,Brzozowy las” z kolekcji Paula Allena w wysokości 104,6 mln dolarów, co oznacza, że stało się najdroższym obrazem Klimta sprzedanym na aukcji.

Dzieło znacząco przekroczyło początkową estymację w wysokości 80 mln dolarów, a nowym właścicielem stał się kolekcjoner z Hong-Kongu. Na aukcji obok Klimta, Picassa i Basquiata pojawił się obraz Tamary Łempickiej ,,Kobieta w żółtej sukni”.

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Złota Dama

23.05.2023 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.