szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Jak ludzie reagują na sztukę? Najnowsze badania nad obrazami van Gogha

08.08.2023

Aktualności, Ciekawostki

Czy odbiór dzieła sztuki zależy od wieku, a może istnieją pewne wyznaczniki, które sprawiają, że niektóre obrazy są atrakcyjne wizualnie nawet dla kilkumiesięcznych dzieci? Ostatnie badanie opublikowane w Journal of Vision rzuca nowe światło na relację między gustami niemowląt i dorosłych. Wyniki sugerują, że istnieje pewien wspólny mianownik między preferencjami kolorystycznymi obu grup, a także ich wyborem prac Vincenta van Gogha.

Philip McAdam, związany z Uniwersytetem w Sussex autor opublikowanego niedawno badania, uważa, że istnieje związek między postrzeganiem światła i kontrastu we wczesnych miesiącach życia, a późniejszymi upodobaniami estetycznymi. Naukowcy obserwowali niemowlęta liczące od 18 do 40 tygodni oraz grupę dorosłych osób w przedziale wiekowym od 18 do 43 roku życia. Aby zmierzyć, które dzieła sztuki są preferowane, badanym przedstawiono zestawienia kilkudziesięciu różnych obrazów, pomiędzy którymi znajdowały się prace Vincenta van Gogha.

W jaki sposób badano upodobania estetyczne? Dorośli samodzielnie oceniali, która praca wydała im się najbardziej przyjemna dla oka. Natomiast u niemowląt mierzono długość spoglądania na dane prace. Jak mówi McAdams: „Jeśli dziecko patrzy dłużej na jeden obraz niż na drugi, mówimy, że ma preferencje wizualne dla tego dzieła”.

Z grupy 40 różnych malowideł, płótno ,,Zielone Żniwa” Vincenta van Gogha cieszyło się największym uznaniem zarówno wśród niemowląt (które patrzyły na nie najdłużej) jak i dorosłych (najwyżej oceniających ten właśnie obraz). Wyniki badania wskazują na pewną uniwersalność w sposobie, w jaki ludzie reagują na sztukę już od najmłodszych lat. Dlaczego dzieła holenderskiego malarza zostały ocenione najwyżej? Naukowcy uważają, że ma to związek ze światłem i paletą barw używanymi przez artystę.

M.M.

Zdj. góra: Vincent van Gogh, Zielone Żniwa, fot. Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.