szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Jak ludzie reagują na sztukę? Najnowsze badania nad obrazami van Gogha

08.08.2023

Aktualności, Ciekawostki

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Czy odbiór dzieła sztuki zależy od wieku, a może istnieją pewne wyznaczniki, które sprawiają, że niektóre obrazy są atrakcyjne wizualnie nawet dla kilkumiesięcznych dzieci? Ostatnie badanie opublikowane w Journal of Vision rzuca nowe światło na relację między gustami niemowląt i dorosłych. Wyniki sugerują, że istnieje pewien wspólny mianownik między preferencjami kolorystycznymi obu grup, a także ich wyborem prac Vincenta van Gogha.

Philip McAdam, związany z Uniwersytetem w Sussex autor opublikowanego niedawno badania, uważa, że istnieje związek między postrzeganiem światła i kontrastu we wczesnych miesiącach życia, a późniejszymi upodobaniami estetycznymi. Naukowcy obserwowali niemowlęta liczące od 18 do 40 tygodni oraz grupę dorosłych osób w przedziale wiekowym od 18 do 43 roku życia. Aby zmierzyć, które dzieła sztuki są preferowane, badanym przedstawiono zestawienia kilkudziesięciu różnych obrazów, pomiędzy którymi znajdowały się prace Vincenta van Gogha.

W jaki sposób badano upodobania estetyczne? Dorośli samodzielnie oceniali, która praca wydała im się najbardziej przyjemna dla oka. Natomiast u niemowląt mierzono długość spoglądania na dane prace. Jak mówi McAdams: „Jeśli dziecko patrzy dłużej na jeden obraz niż na drugi, mówimy, że ma preferencje wizualne dla tego dzieła”.

Z grupy 40 różnych malowideł, płótno ,,Zielone Żniwa” Vincenta van Gogha cieszyło się największym uznaniem zarówno wśród niemowląt (które patrzyły na nie najdłużej) jak i dorosłych (najwyżej oceniających ten właśnie obraz). Wyniki badania wskazują na pewną uniwersalność w sposobie, w jaki ludzie reagują na sztukę już od najmłodszych lat. Dlaczego dzieła holenderskiego malarza zostały ocenione najwyżej? Naukowcy uważają, że ma to związek ze światłem i paletą barw używanymi przez artystę.

M.M.

Zdj. góra: Vincent van Gogh, Zielone Żniwa, fot. Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.