szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Dzieła Józefa Hałasa na ekspozycji stałej w Centre Pompidou

02.02.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Dzieła Józefa Hałasa, które niedawno znalazły się w kolekcji paryskiego Centre Pompidou, zostały już wyeksponowane w salach muzeum. To wyjątkowe wydarzenie ma wielkie znaczenie dla polskiej sztuki i jej historii. Obrazy Hałasa uzupełniły kolekcję polskich artystów, w której znajdują się dzieła Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego czy Wojciecha Fangora. 

Józef Hałas Wnętrze Z”, 1975, stała ekspozycja Centre Pompidou w Paryżu, źródło: dzięki uprzejmości Galerii Platon

Obrazy przyjęto do kolekcji Centre Pompidou jeszcze w marcu 2023 roku. Do zbiorów muzeum trafiły dwa dzieła z cyklu „Wnętrza” oraz „Przeciwstawienia”. Obrazy zostały przekazane przez francuskiego kolekcjonera Gabriela Kermiche oraz przez Katarzynę Hałas  – córkę artysty. Dzieła Józefa Hałasa znajdują się teraz na stałej ekspozycji Centre Pompidou na 4 piętrze muzeum. Obrazy polskiego artysty wyeksponowane są tuż obok pracy Yaacova Agama.

Józef Hałas Centre Pompidou zdjęcia

Józef Hałas, Przeciwstawienie szare, 1970, stała ekspozycja Centre Pompidou w Paryżu, źródło: dzięki uprzejmości Galerii Platon

Józef Hałas był jednym z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Urodził się w 1927 roku w Nowym Sączu. W latach 1949-54 studiował we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych) pod kierunkiem Marii Dawskiej, Stanisława Dawskiego oraz Eugeniusza Gepperta. W roku 1954 uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni Eugeniusza Gepperta. W 1967 został mianowany profesorem i kierował Katedrą Malarstwa w PWSSP we Wrocławiu. Był współzałożycielem „Grupy X” oraz członkiem Szkoły Wrocławskiej (zwanej od 1967 roku Grupą Wrocławską). 

Józef Hałas Centre Pompidou zdjęcia

Józef Hałas, Wnętrze Z , 1975, stała ekspozycja Centre Pompidou w Paryżu, źródło: dzięki uprzejmości Galerii Platon

Józef Hałas był nie tylko malarzem, ale także autorem gwaszy, rysunków i wideo. W swojej twórczości skupiał się przede wszystkim na obserwacji natury, która przez całe życie stanowiła dla niego źródło inspiracji. Najczęstszym motywem jest górski krajobraz, który pod wpływem twórczych poszukiwań i syntetyzacji. Swoje kompozycje najczęściej budował przy pomocy obecnego w naturze podziału horyzontalnego, na którym pojawiały się skośne, pionowe czy po prostu abstrakcyjne elementy. 

Cykl „Przeciwstawienia” jest próbą zmierzenia się ze zrozumieniem porządków natury. Ów cykl bazuje na przeciwstawieniach form, które, jak uważa artysta, są podstawowym przejawem natury. Na płaszczyźnie skonfrontowane są zatem różnorodne elementy formalne: plama z linią, ciemność z jasnością czy odmienne kierunki kompozycyjne.

Józef Hałas

Józef Hałas, Pion i poziom, 1974, źródło: Desa.pl

N.G

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Józef Hałas

28.03.2023 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.