W ostatnim czasie, po długich specjalistycznych badaniach, udało się potwierdzić, że w polskich zbiorach znajduje się dzieło pędzla Vincenta van Gogha. Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” z 1883 roku został poddany wnikliwej konserwacji oraz ekspertyzie, które nie dają wszelkich wątpliwości, iż to holenderski mistrz postimpresjonizmu jest prawdziwym autorem dzieła.
Obraz pochodzi z pracowni w Nuenen, w okolicy Eindhove i został namalowany w 1883 roku. Wiadome jest, że od czasu jego powstania często zmieniał właścicieli, a tym samym miejsce, które nie zawsze dawało dobre warunki do przechowywania. Na początku XX wieku „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły jednak w ręce kolekcjonerów belgijskich, następnie znalazły swoje miejsce w kolekcji szwajcarskiej. W latach 80. XX wieku obraz trafił do Polski. Od roku 2020 jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Te pigmenty nie tylko odpowiadały tym, opisywanym przez Van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu — mówi dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ.
Badania nad oryginalnością dzieła były prowadzone przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. W badaniach uczestniczył także fachowiec z Van Gogh Museum w Amsterdamie. Analiza została przeprowadzona kompleksowo i szczegółowo, o czym świadczą skomplikowane techniki, które wykorzystano, takie jak promieniowanie UV, RTG, mikroskopy oraz skanery.
Poza badaniami obraz przeszedł także konserwację, która trwała wiele miesięcy. Przy okazji konserwacji usunięto wszelkie zanieczyszczenia, wzmocniono podobrazie, a także oprawiono obraz w nową ramę
Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną „gablotę mikroklimatyczną”, co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła — tłumaczy Katarzyna Novljaković, Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Dzieło malarza znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i będzie można je podziwiać już od 26 kwietnia, kiedy zostanie pokazane szerszej publiczności na wystawie „Van Gogh. Historie jednego obrazu”. Wystawa potrwa do 8 grudnia.
N.G