szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Jedyne dzieło Vincenta van Gogha w polskich zbiorach

26.03.2024

Aktualności, Polska: wydarzenia

W ostatnim czasie, po długich specjalistycznych badaniach, udało się potwierdzić, że w polskich zbiorach znajduje się dzieło pędzla Vincenta van Gogha. Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” z 1883 roku został poddany wnikliwej konserwacji oraz ekspertyzie, które nie dają wszelkich wątpliwości, iż to holenderski mistrz postimpresjonizmu jest prawdziwym autorem dzieła.

Obraz pochodzi z pracowni w Nuenen, w okolicy Eindhove i został namalowany w 1883 roku. Wiadome jest, że od czasu jego powstania często zmieniał właścicieli, a tym samym miejsce, które nie zawsze dawało dobre warunki do przechowywania. Na początku XX wieku „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły jednak w ręce kolekcjonerów belgijskich, następnie znalazły swoje miejsce w kolekcji szwajcarskiej. W latach 80. XX wieku obraz trafił do Polski. Od roku 2020 jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.

Vincent van Gogh, Wiejskie chaty pośród drzew, 1883, źródło: materiały prasowe

Vincent van Gogh, Wiejskie chaty pośród drzew, 1883, źródło: materiały prasowe

Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Te pigmenty nie tylko odpowiadały tym, opisywanym przez Van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu — mówi dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ.

Badania nad oryginalnością dzieła były prowadzone przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. W badaniach uczestniczył także fachowiec z Van Gogh Museum w Amsterdamie. Analiza została przeprowadzona kompleksowo i szczegółowo, o czym świadczą skomplikowane techniki, które wykorzystano, takie jak promieniowanie UV, RTG, mikroskopy oraz skanery. 

Vincent van Gogh, Wiejskie chaty pośród drzew, 1883, źródło: materiały prasowe

Poza badaniami obraz przeszedł także konserwację, która trwała wiele miesięcy. Przy okazji konserwacji usunięto wszelkie zanieczyszczenia, wzmocniono podobrazie, a także oprawiono obraz w nową ramę

Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną „gablotę mikroklimatyczną”, co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła — tłumaczy Katarzyna Novljaković, Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Dzieło malarza znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i będzie można je podziwiać już od 26 kwietnia, kiedy zostanie pokazane szerszej publiczności na wystawie „Van Gogh. Historie jednego obrazu”. Wystawa potrwa do 8 grudnia. 

 

N.G

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

van Gogh

08.08.2023 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.