szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zmarł Ed Clark, innowator malarstwa abstrakcyjnego

23.10.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

W zeszły piątek, 18 października pożegnaliśmy amerykańskiego malarza, ekspresjonistycznego abstrakcjonistę, który wywarł ogromny wpływ na sztukę – Edwarda Clark’a.

Ed Clark urodził się w 1926 roku w Nowym Orleanie. Od 1947 do 1951 studiował na Art Institute of Chicago, a następnie w L’Academie de la Grande Chaumière w Paryżu. Malarz był stałym bywalcem nowojorskiej sceny artystycznej lat 50. W tym czasie przesiadywał często ze swoimi przyjaciółmi Markiem Rothko i Willem de Kooningem w słynnym Cedar Tavern.

Artysta jako jeden z pierwszych zaczął eksperymentować nad kształtem płótna – innowacją, która wpłynęła na sztukę współczesną w latach 50. i 60. XX wieku. Jest również znany ze swojego pociągnięcia szerokim pędzlem (a czasem nawet szczotką!) na dużych płótnach i odważnego używania koloru.

Jego doświadczenia z malarstwem abstrakcyjnym wpłynęły na twórczość m.in. Franka Stelli, Gerharda Richtera czy Jana Berdyszaka.

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.