szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Nowy rekord Ewy Juszkiewicz – niemal 7 mln złotych

11.05.2022

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

10 maja na wieczornej aukcji Christie’s w Nowym Jorku padł kolejny rekord Ewy Juszkiewicz. Obraz “Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” z 2019 roku osiągnął kwotę niemal 7 mln złotych (ponad 1,5 mln dolarów) i stał się najdrożej sprzedaną pracą artystki. Dochód z licytacji zostanie przekazany na działania statutowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 

Ewa Juszkiewicz Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly) rekord

Ewa Juszkiewicz, “Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)”, 2019, olej na płótnie | Źródło: dom aukcyjny Christie’s

Pozycja Ewy Juszkiewicz na światowym rynku sztuki wciąż rośnie. Prace artystki coraz częściej pojawiają się w ofercie najbardziej prestiżowych domów aukcyjnych na świecie. Malarka osiąga przy tym znakomite wyniki, często kilkukrotnie przebijając początkową estymację. Dobrą passę rozpoczęła licytacja obrazu „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” w październiku ubiegłego roku z wynikiem niemal 2 mln zł. Zaledwie w listopadzie dzieło “Girl in blue” wyznaczyło rekord artystki w postaci 3,2 mln złotych, który (na wczorajszej aukcji) został pobity ponad dwukrotnie.

“Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” z 2019 roku jest wyrazem dialogu ze sztuką dawną, z którego tak znana jest Juszkiewicz. Dzieło nawiązuje do neoklasycznego obrazu z 1807 roku “Portrait of Madame Saint-Ange Chevrier in a Landscape” francuskiego malarza Leopolda Boilly. Podobnie jak w wielu innych pracach, artystka niemalże w całości skopiowała obraz z przeszłości, w miejsce głowy umieszczając jednak zwinięty materiał i fragmenty roślin. Taki zabieg nie tylko uwidacznia wysoki poziom techniczny Juszkiewicz, ale także pozwala jej na reinterpretację kobiecych przedstawień z minionych epok. Mając na uwadze ograniczenia i normy społeczne kształtujące mody oraz sposoby portretowania kobiet, malarka daje widzowi do zrozumienia, że prawdziwa tożsamość postaci oglądanych na obrazie równie dobrze może być wyrażona przez bujną roślinność, tkaninę czy maskę.

Sukces Ewy Juszkiewicz jest wynikiem kilkunastu lat konsekwentnej pracy, pasji i determinacji. Obraz czterokrotnie przebił górną granicę estymacji, co jest ewenementem. Uważam, że ceny prac Ewy w granicach 8- 10 mln dolarów to perspektywa kolejnych dwóch lat. Tym samym na stałe wpisała się w dyskurs międzynarodowej historii sztuki, co gwarantuje artystce zapisanie się w historii sztuki nowoczesnej. – Roman Kaczkowski, ekspert rynku sztuki

Wczorajsza licytacja jest przełomowa także ze względu na współpracę pomiędzy domem aukcyjnym Christie’s, a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W organizację przedsięwzięcia zaangażowane były American Friends of POLIN Museum i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a także kancelaria Weil Gotshal & Manges. Zysk ze sprzedaży obrazu zostanie przekazany dla warszawskiego muzeum, a jednym z projektów wspartych przez aukcję będzie Kuchnia dla Ukrainy.

M.M
Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Ewa Juszkiewicz, “Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)”, 2019, olej na płótnie | Źródło: dom aukcyjny Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ewa Juszkiewicz rekord aukcyjny

17.03.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.