szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Targi Art Basel Miami Beach 2022

02.11.2022

Aktualności, Świat, Świat: wydarzenia

Organizatorzy Art Basel w Miami ogłaszają najważniejsze wydarzenia na startujących 1 grudnia targach sztuki. Tegoroczna edycja będzie największą jaka odbyła się do tej pory w Stanach Zjednoczonych – dwudziestoletni jubileusz targów w Miami Beach obejmie aż 282 prestiżowych galerii z całego świata, które zaprezentują dzieła znanych twórców, jak i prace młodych, dobrze rokujących artystów młodego pokolenia. Jak wygląda program targów w tym roku?

art basel miami beach

Art Basel w Miami Beach 2021 | Dzięki uprzejmości © Art Basel

Historia Art Basel sięga lat 70. XX wieku, kiedy to za sprawą Ernsta Beyelera, Trudla Brucknera i Balza Hilta (szwajcarskich galerzystów) powstały jedne z najbardziej prestiżowych targów sztuki na świecie. Wydarzenie odbywa się nie tylko w Bazylei. Ze względu na dużą popularność, Art Basel doczekało się paryskiej edycji, a poza Europą – także chińskiej i amerykańskiej. To właśnie ta ostatnia (ulokowana w Miami Beach na Florydzie) rusza już 1 grudnia. 

Tegoroczna liczba wystawców wynosi aż 282 i obejmuje najważniejsze galerie sztuki nie tylko z Ameryki Północnej czy Ameryki Łacińskiej, ale także pozostałych kontynentów, co czyni Art Basel Miami prawdziwą ucztą dla miłośników sztuki. Na targach pojawią się m.in.  Gagosian, Hauser & Wirth czy Almine Rech, a także wiele berlińskich galerii jak Konrad Fischer Galerie, Peres Projects, Galerie Max Hetzler, Galerie Thomas Schulte, Galerie Buchholz, neugerriemschneider czy Galerie Nordenhake (mająca w swojej ofercie prace Mirosława Bałki i Michał Budnego).

Polskim akcentem będzie spotkanie z artystką konceptualną Agnieszką Kurant w ramach platformy Conversation (Rozmowa), która jest miejscem dialogu poruszającym tematy związane ze współczesnym światem sztuki. Oprócz polskiej twórczyni w panelu wezmą udział m.in. kolekcjonerzy Rosa i Carlos de la Cruz, historyk sztuki i kurator Drew Sawyer, artyści João Enxuto, Erica Love, Joshua Citarella, czy dziennikarz Artnet News – Tim Schneider. Kolejnym polskim akcentem będą prace Nataszy Niedziółki zaprezentowane przez wiedeńską Galerie nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder. 

Organizatorzy zwracają uwagę także na wykład Chino Amobi (artysty, poety i muzyka) oraz rozmowę dotyczącą fotografii Minga Smitha. W sekcji Meridians zostanie zaprezentowana m.in. przełomowa praca “Birth” (“Poród”) z 1984 roku, autorstwa znanej ze sztuki feministycznej Judy Chicago. Art Basel Miami Beach potrwają do 3 grudnia 2022 roku

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów