szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziony obraz van Gogha odnalazł się na wystawie w muzeum

13.01.2023

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Gustavo Soter złożył pozew przeciwko Detroit Institute of Arts. Muzeum sztuki współczesnej zaprezentowało na wystawie obraz, którego brazylijski kolekcjoner poszukiwał od 2017 roku. Wartość skradzionego dzieła szacowana jest na 5 milionów dolarów.

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh, The Novel Reader, 1888; źrodło: Wikiart

Na trwającą do 22 stycznia 2023 roku wystawę“Van Gogh w Ameryce” składają się aż 74 prace Vincenta van Gogha. Muzeum w Detroit wypożyczyło obrazy z kilkudziesięciu, różnych miejsc na świecie, przyznając w oficjalnym oświadczeniu, że wszystkie procedury odbyły się zgodnie z prawem.

Kilka dni temu Gustavo Soter wniósł pozew do sądu i zażądał natychmiastowego przekazania mu dzieła, które zakupił od firmy Torrealba Holdings, Ltd. za 3,7 mln dolarów. Kolekcjoner posiadający dowód zakupu, twierdzi, że obraz “The Novel Reader” (“Czytająca powieść”) Vincenta van Gogha, wszedł w posiadanie osób trzecich w 2017 roku i odnalazł się dopiero na obecnej wystawie w muzeum.

Jak tłumaczy Detroit Institute of Arts, dzieło jednego z najważniejszych malarzy postimpresjonistycznych zostało wypożyczone “zgodnie z najlepszymi praktykami muzealnymi”, dodając, że “sąd federalny zaplanował rozprawę w tej sprawie… nie zarzucano DIA niewłaściwego postępowania i nie było wniosku ani nakazu dotyczącego jakiejkolwiek modyfikacji wystawy.”

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh, „Sad z cyprysami” | źródło: Christie’s

Dzieło “Czytająca powieść” powstało w 1888 roku, kiedy van Gogh przebywał we francuskim Arles, odpoczywając od zgiełku Paryża. W tym samym roku namalował “Sad z cyprysami”, który w 2022 roku na rekordowej aukcji dzieł z kolekcji Paula Allena, osiągnął ponad 117 mln dolarów. Rozprawa dotycząca zaginionego dzieła odbędzie się już 19 stycznia.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Cytaty:

„Van Gogh painting on display at Detroit Institute of Art is stolen, lawsuit claims”, https://www.theguardian.com/artanddesign/2023/jan/12/van-gogh-painting-lawsuit-detroit-institute-of-art-stolen (dostęp: 13.01.2023)

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.