szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Wart 65 mln funtów obraz Gustava Klimta na aukcji Sotheby’s

14.06.2023

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Obraz Gustava Klimta ma szansę stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji w Europie. Portret przedstawiający tajemniczą kobietę zostanie wylicytowany w londyńskim Sotheby’s już 27 czerwca. „Dama z wachlarzem” może osiągnąć kwotę nawet 65 mln funtów, co daje ponad 338 mln złotych!

Obraz będący przedmiotem nadchodzącej licytacji jest uważany za ostatni portret ukończony przez wybitnego przedstawiciela wiedeńskiej secesji – Gustava Klimta. Artysta zmarł niespodziewanie w 1918 roku, pozostawiając w pracowni stojące na sztalugach malowidła. Jednym z nich była „Dama z wachlarzem”, która po śmierci malarza trafiła do zbiorów Erwina Böhlera.

Płótno o wymiarach metr na metr przedstawia młodą kobietę, której tożsamość nie została zidentyfikowana. Na obrazie widoczne są wpływy kultury japońskiej i chińskiej, a nawet perskiej. ,,Dama z wachlarzem” jest ubrana w zmysłowe, barwne kimono, które nonszalancko opada z jej ramion. Artysta w tle umieścił kwiaty lotosu, a także pochodzącego z mitologii chińskiej – feniksa. Mimo że dzieło nie zostało ozdobione charakterystycznym dla Klimta złotem, kompozycja wypełniona jest delikatnym światłem dzięki użyciu żółtej barwy.

Estymacja obrazu wynosi aż 65 mln funtów i jeśli kwota zostanie osiągnięta, płótno zostanie najdrożej sprzedanym dziełem na europejskiej aukcji. W ubiegłym roku obraz Klimta „Brzozowy las” pochodzący z kolekcji Paula Allena osiągnął wartość 104,6 mln dolarów.

M.M.

Zdj. góra: Gustav Klimt, „Dama z wachlarzem”, fot. Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.