szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Już jutro otwarcie 23. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu

01.06.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Już jutro w Muzeum Plakatu w Wilanowie, odbędzie się 23 Międzynarodowe Biennale Plakatu. Pierwszą taką imprezę, zorganizowano w roku 1966. Wówczas przedsięwzięcie było pierwszą tego rodzaju inicjatywą na całym świecie.

Mimo, że dzisiaj „polska szkoła plakatu” nie cieszy się już taką popularnością jak dawniej, wiele osób uważa, że warszawskie Międzynarodowe Biennale Plakatu, jest niezachwianym symbolem nowoczesnej sztuki oraz numerem jeden w swojej kategorii ma świecie.

Dawniej w przedsięwzięciu uczestniczyło wiele światowych sław takich jak chociażby: Marc Chagall, Alberto Giacometti, Alexander Calder, Max Bill, Andy Warhol czy Roy Lichtenstein. Nagrody otrzymywali również polscy artyści, nie szukając daleko byli to: Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Roman Cieślewicz.

W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział aż 800 artystów z 50 krajów, co daje wynik w postaci 2200 nadesłanych prac. Plakaty zgłaszane są do czterech kategorii: plakat kulturalny, reklamowy, społeczny oraz – od niedawna – Złoty Debiut, który ma na celu promowanie młodych talentów. Ze względu na mistrzostwa Euro 2012, jakie odbywają się w tym roku w naszym kraju, postanowiono dodać jeszcze jedną kategorię – Euro 2012. Na przedstawienie swoich sportowych wizji porwało się aż 80 artystów. Będzie można oglądać je już od 2 czerwca.

Jak komentują twórcy współczesnych plakatów, warszawskie Biennale, poprzez wszystkie swoje edycje zawsze stawiało plakat na piedestale. Dzięki temu, zaczęto go postrzegać jako dzieło sztuki. Tegoroczna impreza ma być niejako podsumowaniem wydarzeń jakie miały miejsce w świecie plakatu na przestrzeni dwóch ostatnich lat, a także wszelkich trendów i tendencji w tej dziedzinie artystycznej.

23 edycja Biannale będzie okraszona wieloma wydarzeniami dodatkowymi oraz licznymi wystawami. Obejrzymy zatem przegląd plakatów pierwszomajowych z lat 1945-1990 z kolekcji Piotra Dąbrowskiego, plakaty Stasysa Eidrigeviciusa, dzieła Bronisława Zelka czy prace Rosława Szaybo. Widzowie będą mogli zapoznać się również z pokazem szablonów Pawła Ryżko, jaki organizowany jest przez street-artową grupę Vlep(v)net czy wystawą pt. „No Comments”, jaka powstała z inicjatywy moskiewskich studentów.

23 edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu będzie trwać w warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie od 2 czerwca do 16 września 2012.

Źródło: postermuseum.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.