szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Polska na fotografii: cykl zdjęć Szymona Rogińskiego na festiwalu „Summer of Photography”

05.06.2012

Magazyn

Za niecały tydzień w belgijskim Palais des Beaux-Arts, rozpocznie się kolejna edycja festiwalu „Summer of Photography”. Główną atrakcją eventu będzie ekspozycja pt. „Sense of Place”, na którą składa się 160 prac 40 europejskich fotografów. Pośród nich odnajdziemy niezwykły cykl zdjęć polskiego artysty, Szymona Rogińskiego.

Źródło: culturepolonaise.eu

Źródło: culturepolonaise.eu

Nadchodzący event „Summer of Photograpy”, jest największą tego typu imprezą w Belgii. Odbywa się raz na dwa lata i za każdym razem ma inny motyw przewodni – tym razem jego głównym tematem będzie krajobraz. Mimo, że na pierwszy rzut oka wątek ten wydaje się być szalenie ograny, artyści łamią dotychczasowe konwencje i ukazują go w sposób prawdziwy, ludzki, niekłamany.

Na wystawie nie znajdziemy pięknych widoczków i sielskich pejzaży.Naturalne otoczenie, w jakim wielu ludziom przychodzi żyć na co dzień, unaocznia ich problemy i dylematy.

Szymon Rogiński prezentuje na wystawie cykl swoich prac pt. „Poland Synthesis (Polska)”, jaki realizowany był w latach 2003-2006. Na fotografiach artysty widzimy nasz kraj przedstawiony jako niezwykłą, mroczną krainę, zupełnie inną od tej, którą zwykliśmy oglądać w banalnych albumach pamiątkowych czy turystycznych kalendarzach.

Na swoich fotografiach Rogiński prezentuje nowe trendy dokumentalne i śmiało przekracza granice dawnych ikonograficznych standardów. Postkomunistyczna Polska to kraj ponury, niepokojący, złowieszczy a czasem nawet groteskowy. Niektóre ze zdjęć przypominają kadry z amerykańskich horrorów, przywodzą na myśl senne koszmary bądź obrazy rodem wzięte z gier komputerowych.

Światła neonów, reflektory samochodowe i lampy jarzące się pośród osnutego nocą miasta – to współczesne krajobrazy unowocześniającej się Polski, wchodzącej w zupełnie inny, nowy wymiar. Cykl fotografii „Poland Synthesis (Polska)”, będzie można oglądać aż do zakończenia festiwalu, czyli do 16 września 2012 roku.

Źródło: culturepolonaise.eu

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.