szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Plakat odpowiedzią na światowy kryzys ekonomiczny

29.06.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM
Źródło: polishculture-nyc.org

Źródło: polishculture-nyc.org

Czy kryzys ekonomiczny i widmo zadłużenia mogą stać się natchnieniem dla artysty? Owszem, mogą, co wyraźnie pokazuje wystawa plakatu pt. „Dept/Dług”, organizowana w nowojorskim The Living Theatre.

Na ekspozycję składają się prace najlepszych polskich grafików. Ze względu na fakt, że organizatorzy przedsięwzięcia wymarzyli sobie wystawę jak najbardziej zróżnicowaną pod względem interpretacji tytułowego długu, publiczność może liczyć na szerokie spektrum technik i stylów. I tak, zobaczymy prace wykonane tuszem bądź ołówkiem, będziemy podziwiać komiks i kolaż.

Na wystawie widzowie obejrzą prace, dla których punktem odniesienia stała się fatalna sytuacja gospodarcza i wszechobecny kryzys. Nie chodzi jednak wyłącznie o finanse. Plakatowe hasła formułowane są w sposób metaforyczny, skłaniają do refleksji i poszukiwania drugiego dna, poza tym ekonomicznym. Artyści udowadniają, że dług to nie tylko debet na kontach, ale również tocząca się kołem fortuna, szczęście, szansa, świadectwo i odpowiedzialność za budowanie świata przyszłych pokoleń.

Czy plakat sprawdzi się, jako medium? Czy jego moc wciąż działa na odbiorcę? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć odwiedzając wystawę, która mimo, że współczesna, swoje korzenie ma jeszcze w latach 60., kiedy to kwitła polska szkoła plakatu.

Projekt „Debt/Dług” jest częścią przedsięwzięcia zatytułowanego Undergroundzero Festival, który co roku odbywa się w Nowym Jorku. Event nie narzuca żadnej konkretnej tematycznej ścieżki – artyści tworzą to, co uważają za ważne, ciekawe i inspirujące. Oprócz kunsztów artystycznych takich jak rysunek czy malarstwo, swoje najnowsze dzieła przedstawiają także różni artyści ze świata filmu, teatru oraz sztuk wizualnych.

W tegorocznej wystawie plakatu udział biorą:  Ada Buchholc, Dawid Ryski, Tomasz Walenta, Arobal, Agata Dudek, Edgar Bąk, Anna Goszczyńska, Homework, Janek Dziaczkowski, Mirosław Gryń, Łukasz Rayski, Anna Niesterowicz, Piotr Socha, Paweł Jońca, Piotr Młodożeniec, Filip Pągowski, Olek Modzelewski, Agata Endo Nowicka, Piotr Jackowski, Jakub Jezierski, Ola Niepsuj, Daniel Horowitz, Tymek Jezierski, Zuza Miśko, Filip Zagórski i Rafał Szczepaniak.

Źródło: polishculture-nyc.org

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.