szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Wystawa retrospektywna Wojciecha Fangora “Poza obraz”

07.10.2022

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Już dzisiaj rozpoczyna się wystawa “Poza obraz” jednego z najbardziej znanych malarzy sztuki powojennej – Wojciecha Fangora. Ekspozycja o charakterze retrospektywnym będzie dostępna dla zwiedzających w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku do 5 lutego 2023 roku. Jakie elementy twórczości artysty zostaną zaprezentowane na najnowszej wystawie?

Urodzony sto lat temu Wojciech Fangor należy obecnie do kanonu sztuki powojennej, a nasycone kolorami prace jego autorstwa osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Wystawy retrospektywne malarza nie należą do rzadkości – tworzył przez ok. siedemdziesiąt lat życia i pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny obejmujący prace powstałe od późnych lat 30. XX wieku. Zainspirowany astronomią artysta, najbardziej znany jest publiczności z wielkoformatowych obrazów składających się z kontrastujących ze sobą okręgów i fal (charakterystycznych dla tzw. okresu abstrakcyjnego).

Wystawa “Poza obraz” ma na celu uważne przyjrzenie się również najwcześniejszym dziełom twórcy – zaczynając od pierwszych obrazów, po lata powojenne, okres socrealistyczny i zerwanie z figuracją. Na ekspozycję składa się ponad 100 obrazów i 90 rysunków, a także plakaty, rzeźby i materiały archiwalne mające przybliżyć odbiorcy inspiracje i konteksty historyczne stojące za ewolucją metody twórczej artysty.

Oprócz rozpoznawalnych obrazów abstrakcyjnych, dzięki współpracy z „Fundacją Promocji Twórczości Wojciecha Fangora” na wystawie znajdą się także mniej znane oraz nigdy nie pokazywane dzieła. Otwarcie wernisażu odbędzie się już dzisiaj o godz. 18:00 w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk ul. Cystersów 18). 

Wojciech Fangor “Poza obraz”, 7.10.2022 – 5.02.2023

M.M.

Zdj. góra: Wojciech Fangor, MA 32, 1971, płótno, 142 x 142 cm, kolekcja prywatna | źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

W poszukiwaniu Fangora. Wywiad z Andrzejem Kendą

07.12.2020 / Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.