szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Sztuka rodzi się na nowo – ,,Wirtualna galeria” w Willi Lentza

05.06.2023

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

W maju wieczorową porą w szczecińskiej Willi Lentza miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Patrząc w niebo, zamiast gwiazd można było dostrzec dzieła wybitnych artystów, w tym te najbardziej cenione w historii sztuki, jak choćby ,,Dziewczyna z perłą”. Widzowie doświadczyli prezentacji nowatorskiej formy audiowizualnej.

Willa Lentza

Wirtualna galeria ,,Czas. Kolor. Przestrzeń’’, Willa Lentza, maj 2023, Szczecin

Wirtualna galeria o nazwie ,,Czas. Kolor. Przestrzeń’’ stanowiła wielobarwne, immersyjne doświadczenie świata sztuki. Na wydarzeniu zaprezentowano dzieła mistrzów takich jak Wassily Kandinsky, Gustav Klimt, Vincent van Gogh, Rembrandt Harmensz van Rijn, Jan Vermeer, Wojciech Fangor czy Jacek Malczewski. Można było oglądać je na ekranie o średnicy 12 metrów zawieszonym w przestrzeni ogrodu. Dzięki połączeniu najnowszych technik animacji 3D, nowatorskiej scenografii oraz zastosowaniu technologii zwanej immersją – odbiór obrazów wielkich mistrzów zaskoczył widzów jakością, prezentując nowy wymiar obcowania z malarstwem wielkich mistrzów.

Świat wirtualnej rzeczywistości pozwolił przenieść się w zupełnie inny wymiar, a sztuka rodziła się na żywo, na oczach widzów, w dużo większej niż znana dotychczas skali, co pozwoliło dostrzec najdrobniejsze szczegóły prac. Zanimowanie obrazów i połączenie ich z muzyką autorstwa Roberta Ostiaka tworzyło spójną całość, pozwalając na przeżywanie sztuki w nowatorski sposób. Postaci na obrazach poruszały się, a całość niemal pół godzinnego pokazu stanowiła niezwykle dynamiczne przeżycie, które można było odbierać więcej niż jednym zmysłem, jak dzieje się to zazwyczaj, gdy podziwiamy obrazy w muzeum czy galerii sztuki.

Kolory i kształty wirowały po ekranie prezentując się w niezwykle ożywionej formie, by finalnie zaprezentować się jako jeden, statyczny obraz. Barwy, kompozycja i przestrzeń stały się głównymi bohaterami zaprojektowanej malarskiej fabuły. Jak przyznaje Jagoda Kimber z Willi Lentza:

,,Było to wydarzenie zarówno nowatorskie pod względem formy prezentacji i animacji (przy każdym obrazie zastosowana inną technikę, ekran takiej wielkości i takich proporcjach był zastosowany po raz pierwszy), przygotowane wyłącznie dla Willi Lentza (w tym specjalnie skomponowaną muzykę), jak i emocjonujące, artystyczne przeżycie, zawierające oczywisty aspekt edukacyjny. Jestem dumna z koncepcji i realizacji‘’.

Tak niezwykłego przeżycia formy audiowizualnej można było doświadczyć w ogrodzie Willi Lentza mieszczącej się w Szczecinie od 8 do 14 maja. Ten żywy, nowoczesny ośrodek kultury i platforma współpracy na mapie kulturalnej naszego kraju jawi się jako przestrzeń otwarta na prezentowanie dorobku wybitnych twórców, artystyczne eksperymenty i wymianę myśli.

Koncepcja Wirtualnej Galerii Obrazów i produkcja wydarzenia – Willa Lentza
Projekt i opracowanie – Pushka Studio
Autor muzyki – Robert Ostiak
Realizacja i obsługa techniczna – Aram

A.W.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Willa Lentza

26.04.2023 / Aktualności, Wystawy: Polska

Jeden komentarz do “Sztuka rodzi się na nowo – ,,Wirtualna galeria” w Willi Lentza”

  1. Andrzej S.

    Nowatorskie to nie było, jak zachwyca∆ą się organizatorzy, ale ciekawie zrobione, tylko strasznie wszystkich potem bolała szyja.:)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów