szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Warta ponad 400 mln dolarów kolekcja na aukcji Sotheby’s

20.09.2023

Aktualności, Domy aukcyjne na świecie, Świat: aukcje

Sezon jesiennych rekordów na światowym rynku sztuki zostanie wzbogacony o wyjątkową kolekcję nowojorskiej filantropki Emily Fisher Landau. Aukcje zaplanowano na 8 i 9 listopada, a estymowana wartość wystawianych obiektów to ponad 400 mln dolarów. Pablo Picasso, Jasper Johns, Andy Warhol, Piet Mondrian czy Georgia O’Keeffe to tylko niektóre z nazwisk wybitnych artystów, których dzieła znalazły się w zbiorach zmarłej w tym roku kolekcjonerki. Które prace zostały wycenione najwyżej?

Historia kolekcji Emily Fisher Landau zaczyna się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to po kradzieży cennej biżuterii ze swojego domu, otrzymała pokaźne odszkodowanie, które postanowiła zainwestować w sztukę. Jak sama mówiła: „Nigdy nie kolekcjonowałam czegoś tylko dlatego, że było to modne. Zawsze chodziło o to, co instynktownie lubiłam”. (1). Zbiory poszerzały się jednak o prace uznanych malarzy jak Picasso czy Matisse, a filantropka przyjaźniła się i wspierała także wielu artystów, którzy w latach 60. i 70. nie byli jeszcze uznani na światowym rynku sztuki. Jednym z nich był Jasper Johns. Kolekcjonerka przekazała też kilkaset cennych prac do nowojorskiego Whitney Museum of Art.

„Była wspaniałym przykładem pierwszych w historii kolekcjonerów, którzy zbierali nie tylko dla siebie, ale także dla potomności”. – Leonard Lauder, były przewodniczący Whitney Museum of Art (2).

Nadchodzące aukcje będą obfitować w obiekty o wyjątkowej wartości rynkowej. Najwyżej wycenianą pracą jest pochodząca z 1932 roku ,,Kobieta z zegarkiem” autorstwa Pabla Picassa. Portret jednej z ulubionych muz artysty, Marie-Thérèse Walter, może osiągnąć nawet 120 mln dolarów. Nie jest to pierwszy raz kiedy estymacja podobizny młodej kochanki jest tak wysoka. W 2021 roku dzieło „Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)” sprzedano za ponad 100 mln dolarów, a w 2010 roku ,,Akt, zielone liście i biust” zainspirowany ,,złotą muzą” osiągnął 106,5 mln dolarów na aukcji Christie’s.

W zbiorach Emily Fisher Landau znalazł się także obraz Jaspera Johnsa ,,Flagi” o estymacji 45 mln dolarów, praca Andy’ego Warhola wyceniana na 20 mln dolarów, a także wiele innych znamienitych dzieł autorstwa uznanych artystów, m.in. Georgii O’Keeffe czy Marka Rothko. Wartość kolekcji została oszacowana na ponad 400 mln dolarów, jednak patrząc na wyniki, chociażby rekordowej aukcji Paula Allena z ubiegłego roku, wartość sprzedaży na poziomie wyższym niż estymowany nie byłaby niespodzianką.

M.M.

Cytat:
(1), (2):
https://www.sothebys.com/en/articles/emily-fisher-landau-a-life-in-art?locale=en (dostęp: 20.09.2023)

Zdj. góra: Pablo Picasso, ,,Kobieta z zegarkiem”, 1932, for. Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Kolekcja Paula Allena

10.11.2022 / Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje, Światowe

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.