szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Obraz Tamary Łempickiej na aukcji Sotheby’s

09.11.2022

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Już 14 listopada na wieczornej aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku pojawi się dzieło Tamary Łempickiej “Portret Romany de la Salle”. Estymacja obrazu datowanego na 1928 rok waha się między 10-15 mln dolarów. Czy możemy spodziewać się kolejnego rekordu artystki nazywanej “królową art déco”?

Sztuka Tamary Łempickiej wciąż wzbudza duże zainteresowanie. Wystarczy wspomnieć o tegorocznych wystawach w Muzeum Narodowym w Lublinie czy wciąż dostępnych dla zwiedzających ekspozycjach w krakowskim Muzeum Narodowym oraz Villa La Fleur w Konstancinie. Artystka cieszy się także sporą popularnością za granicą – obraz „Portret Marjorie Ferry” (wylicytowany w Christie’s za 82 miliony zł) jest jednym z najdroższych dzieł na świecie namalowanych przez kobietę.

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka,
Portret Romany de la Salle. 1928, olej na płótnie | źródło: Sotheby’s | © Tamara de Lempicka Estate

Będący przedmiotem nadchodzącej licytacji “Portret Romany de la Salle” powstał w 1928 roku. To właśnie “szalone lata dwudzieste” były okresem największych sukcesów w karierze Lempickiej. Artystka w charakterystycznym dla siebie stylu portretowała członków (paryskich) wyższych sfer, oddając wytworny i elegancki wydźwięk epoki. Niemały wpływ na modne wtedy art déco miał kubizm. Lempicka w ciekawy sposób czerpała zarówno z teraźniejszości, jak i przeszłości, tworząc unikalny dla siebie styl. Jak powiedziała Marisa de Lempicka o swojej prababci w wywiadzie udzielonym dla Rynek i Sztuka:

 “[Tamara] była zainspirowana manieryzmem i malarstwem renesansowym. Odwiedzała muzea we Florencji, Wenecji i Paryżu, a jej nauczycielem był jeden z ojców kubizmu – André Lhote.”

Tamara Lempicka

Tamara Łempicka,
Portret księznej de la Salle. 1925, olej na płótnie | źródło: Sotheby’s | © Tamara de Lempicka Estate

“Portret Romany de la Salle” zawiera w sobie przepych i blichtr lat 20. w połączeniu z charakterystycznym użyciem światłocienia i zgeometryzowanymi formami. Obraz został namalowany zaledwie rok przed krachem na Wall Street, który miał niemały wpływ na sytuację majątkową matki portretowanej kobiety – księżnej de La Salle. Zamożna arystokratka była przyjaciółką Lempickiej, a obraz upamiętniający jej podobiznę powstał w 1925 roku. Po utraceniu fortuny, księżna wraz z córką w latach 30. przeprowadziła się na wieś.

Dzieło będące przedmiotem nadchodzącej aukcji przedstawia (odzianą w pudrowy róż) córkę księżnej de La Salle. Poprzednim właścicielem pracy był m.in. niemiecki projektant mody – Wolfgang Joop. 

Patrząc na rekordowe kwoty obrazów Lempickiej, jest szansa, że “Portret Romany de la Salle” osiągnie większą niż estymowana przez Sotheby’s (15 mln dolarów) cenę. 

M.M.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara de Lempicka

25.02.2022 / Aktualności, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.